logo pracowani jubilerska

Czym kierować się kupując złotą biżuterię?

Oczywiście biżuteria to produkt, który w pierwszej kolejności ma być ozdobą, a więc przede wszystkim ma się podobać. Zazwyczaj też nie jest to zakup jednorazowy. Cenna biżuteria stanowi pamiątkę tak ważnych chwil w życiu, jak zaręczyny, ślub, I Komunia Św. czy chrzciny. Może być pamiątką rodzinną, a nawet lokatą kapitału. Warto więc, aby ten zakup był przemyślany.

Czym jest próba złota?
Najprościej rzecz ujmując próba złota to “zawartość złota w złocie”. Zgodnie z prawem probierczym, każdy wyrób z metalu szlachetnego, aby został dopuszczony do handlu podlega obowiązkowi badania i cechowania przez organy administracji probierczej. Badany jest stosunek masy czystego metalu szlachetnego zawartego w stopie do masy stopu, wyrażony w częściach tysięcznych. Oznacza to, że w wyrobie z popularnego złota próby 333 będziemy mieli tylko 1/3 złota, natomiast w wyrobie próby 585, ponad połowę stopu stanowi złoto. 

Cena zakupu a wartość biżuterii
Kupując złotą biżuterię, często kierujemy się ceną. Wydaje nam się, że im więcej za coś zapłacimy, tym jest to bardziej cenne. Warto sobie uświadomić, że gdy kupujemy w dużych sieciach salonów jubilerskich, do ceny produktu doliczone są także wysokie koszty reklamy oraz wynajmu salonu w centrach dużych miast. Produkty oferowane przez takie firmy niczym nie odbiegają od biżuterii z mniejszych, nierozreklamowanych firm. Tymczasem o wartości naszej biżuterii stanowi nie cena, za jaką ją zakupiliśmy, ale jej waga oraz próba złota, z jakiego jest wykonana. W przypadku biżuterii z kamieniami szlachetnymi, decyduje również waga kamienia. 

Dlaczego nie robi się wyrobów z czystego złota?
Złoto jest metalem stosunkowo miękkim, a zatem narażonym na odkształcenia, zarysowania, itp, dlatego domieszkuje się go innymi metalami, które nadają mu odpowiedni kolor (stąd różne mogą być kolory złota: żółte, białe, czerwone a nawet zielone czy niebieskie) oraz wytrzymałość.

Czy kolor złota ma znaczenie?
Jeżeli próba jest ta sama, białe złoto jest tak samo wartościowe jak żółte, czy zielone, więc jest to tylko kwestią gustu.

Jeśli chcemy kogoś obdarować i mamy dylemat, jaki kolor wybrać, radzimy zastanowić się, czy dana osoba lepiej czuje się w zimnych czy ciepłych kolorach. Jeśli zazwyczaj widujemy ją w błękitach czy szarościach, prawdopodobnie białe złoto będzie lepszym wyborem.

Czasem wskazówką może być również wiek. Tradycjonaliści, czyli zazwyczaj osoby starsze, wolą żółte złoto, natomiast wśród młodzieży obserwujemy zwrot w stronę białego złota. 

Jeśli nie złoto to co?
Skoro moja złota biżuteria składa się nie tylko ze złota, to z czego jeszcze? Najbardziej popularne metale, które możemy spotkać w naszej biżuterii to miedź i srebro, w przypadku białego złota, także pallad czy nikiel.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Ostatnią, choć równie ważną kwestią jest trwałość. Jeżeli kupujemy łańcuszek czy bransoletkę, które planujemy sporadycznie zakładać na większe wyjścia i zależy nam na czymś efektownym, możemy rozważyć kupno biżuterii dmuchanej, znacznie tańszej od pełnej, ze względu na niższą wagę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że struktura takich wyrobów jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia i często niestety niemożliwa do naprawy. Dlatego jeśli planujemy coś nosić na co dzień, lub chcemy żeby to była pamiątka na lata, lepiej zdecydować się na pełny splot.

Aspekt praktyczny trzeba również rozważyć przy zakupie kolczyków. Jeśli nie mamy w zwyczaju zdejmować kolczyków do spania, duże koła, czy ażurowe „cyganki” raczej się nie sprawdzą. Podobnie w przypadku pierścionków. Jeżeli wykonujemy w nich wszelkie prace domowe, lepiej unikać ażurowych form, czy wystających elementów.

Podsumowując, przy wyborze biżuterii zachęcamy do kierowania się przede wszystkim gustem. Po drugie, należy zwrócić uwagę na wagę oraz próbę. I po trzecie, aspekt praktyczny. Przemyślmy jak często i w jakich okolicznościach nasz zakup będzie noszony i na tej podstawie dobierzmy formę i technikę jego wykonania.